Іван Франко

53137147.p93zmjqp1s.W665

Письменник, вчений, перекладач, філософ, громадський діяч. Народився 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі (нині село Івана Франка) Львівської області. Після Дрогобицької гімназії вступив до Львівського університету. Через 16 років закінчує Чернівецький університет. У 1893 році захистив у Відні докторську дисертацію. Організатор видань «Громадський друг», «Дзвін», «Молот». Його друкована спадщина сягає

50 томів «Зібрання творів». Відомий визначними творами політичної лірики: «Гімн», «Каменярі», «Товаришам із тюрми». У збірнику «Зів’яле листя», «Мій ізмарагд» переважають мотиви філософської та інтимної лірики. Автор поем «Панські жарти», «Смерть Каїна», «Похорон», «Іван Вишенський», «Мойсей», оповідань «бориславського циклу», повістей «Борислав сміється», «Захар Беркут», «Для домашнього вогнища», «Перехресні стежки» та ін. Написав драматичні твори «Сон князя Святослава», «Кам’яна душа», «Украдене щастя» та ін. Автор праць з історії та теорії літератури, перекладач творів з російської, польської, чеської, сербської, хорватської, німецької, англійської, французької, старогрецької, римської, арабської, ассиро-вавилонської та інших мов. Твори І. Франка перекладено багатьма мовами світу. Окремі поезії покладено на музику, деякі прозові твори екранізовано й інсценізовано.

Коли ми думаємо про Івана Франка, в нашій уяві постає перш за все титан думки і праці, людина, в якої дух і тіло рве до бою заради поступу і щастя людського, українець, корені якого сягають глибини народного життя і переходять у дерево, квіт якого величний, щедрий, добрий. Той корінь бере початок з батьківської хати. Батько Яків —відомий на всю округу коваль, невтомна у праці мати Марія. В такій сім’ї найперше привчали до праці, поваги до людей. І, звичайно ж, хотіли, щоб дитина вчилася на радість батькам, на добро людям. З шести років хлопець навчається в початковій школі в сусідньому селі Ясениця-Сільна, пізніше у Дрогобицькій нормальній школі отців-василіан, а ще через деякий час — у Дрогобицькій гімназії. Михайло Коцюбинський у нарисі про Івана Франка зазначає, що здібна дитина в сільській школі навчилася читати українською, польською і німецькою мовами. Сміялися з Франка в німецькій школі при монастирі. Але «минув рік, настав екзамен — і малий Франко здивував усіх: він опинився першим учеником». 1865 року помер батько. В дім прийшов вітчим Гринь Гаврилик, ріпник. На шістнадцятому році Франко залишився круглим сиротою — померла мама. Дорога ж до знань не зупинилася. Під час навчання в гімназії Франко читає твори Гете, Лессінга, Шіллера, Расіна, Корнеля та ін., писані німецькою та французькою в оригіналі. Береться й сам за літературну працю.

Перший вірш — «Великдень 1871 року» — присвятив батькові. Перекладає твори Гомера, Софокла, Горація, Гейне, а також «Слово о полку Ігоревім», «Краледворський рукопис» В. Ганки. В гімназії Іван Франко обстоює думку, що основою української літературної мови повинна бути мова народна. Після Дрогобича юнак їде у Львів, вступає до університету. Багато пише, стає найвпливовішою

постаттю в редакції журналу «Друг», знайомиться з М.   Павликом і І.   Белеєм. Івана Франка цікавить також філософія, політична економія, соціологія. 1877 року Іван Франко переживає перший арешт. Перед цим поліція зробила обшук на квартирі, виявивши революційну літературу. Франка звинувачують у належності до таємної соціалістичної організації. «Протягом дев’яти місяців, — писав він, — проведених у тюрмі, сидів я переважно у великiй камері, де перебувало 18– 2 8 злочинців, де зимою ніколи вікно не зачинялося і де я, слабий на груди, з бідою добився привілею спати під вікном… але зате прокидався майже завжди з повним снігу волоссям на голові». Широта політичних і літературних уподобань викликала неоднозначну реакцію у громадськості. Реакційні кола Галичини доходили навіть до ігнорування його творчості. Зокрема, в «Зорі» відмовилися друкувати оповідання «Муляр», оскільки мулярі «найгірші п’яниці» і не варті уваги. Відстоювання власних позицій позначалося й на матеріальних статках. Був час, коли письменник зовсім не мав коштів на проживання і змушений був мешкати у робітника Данилюка.

У квітні 1881 року Франко їде в село Нагуєвичі. Крім літературної праці, виконував і щоденну селянську роботу. Великі надії на здійснення політичних і літературних намірів покладав Франко на Київ, куди він прибув наприкінці лютого 1885 року. Зустрічі з О. Кониським і В  Антоновичем не виправдали сподівань щодо видання газети. Теплий спогад залишили зустрічі з родинами Лисенків, Старицьких і Косачів. Приїхавши в Київ наступного року, Франко одружується з Ольгою Хорунжинською. 1892 року Франко виїжджає до Відня, щоб закінчити докторську дисертацію «Про Варлаама і Йоасафа» та «Притчу про однорожця». Через рік відбувся захист, Франко здобув ступінь доктора філософських наук. 1894 року трапилася нагода посісти професорську посаду кафедри історії української літератури і мови Львівського університету. Хоч пробна лекція і мала успіх, однак лідери народовців, «москвофілів», польсько-шляхетські шовіністи вдалися до наклепів і провокацій, щоб не допустити Франка до професорства. Кандидатуру письменника було забалотовано. Це не могло не засмутити Франка, але й не зупинило його подальшого духовного поступу, яким би важким він не був. Не вистачало хіба що фізичних сил. У 1897 році Франко від перевтоми захворів. Подальші роки також були не з легких. «Сильна, уперта натура, яка цілою вийшла з житейського бою, — писав про зустріч з І. Франком у 1905 році Михайло Коцюбинський. — В своїй убогій хаті сидів він за столом босий і плів рибацькі сіті, як бідний апостол. Плів сіті й писав поему «Мойсей». Не знаю, чи попалася риба у його сіті, але душу мою він полонив своєю поемою». 1908 року Франко знов переживає хворобу. Велика перевтома призвела до нервових розладів, контрактури обох рук і пальців. Вийти з цього стану допомогло лікування в Хорватії, на берегах Адріатичного моря.

Початок першої світової війни застав родину Франка в трагічному становищі. Хвора дружина перебувала в лікарні, сини — в армії. Позбавлений засобів до існування, письменник мешкав у домі шкільного товариша. Невдовзі захворів, але й перебуваючи в такому стані, не випускав пера з рук. Помер І. Франко 27 травня 1916 року; поховано його 31 травня на Личаківському кладовищі у Львові.

 

 

10 цікавих фактів з життя Івана Франка

  1. Першим сильним почуттям юного Франка було його кохання до попівни Ольги Рошкевич. Але після його арешту батьки дівчини заборонили спілкуватися.
  2. Львів – місто Франка, де він прожив сорок років.
  3. В їжі Франко був невибагливий: на сніданок — кава з булкою, на обід — квашені овочі талегкий суп з додаванням квасу, кропиви, грибів. Він ніколи не палив, випити міг хібащо пива чи чарку вина “Золота Ріца”.
  4. Івана Франка заарештовували тричі. У перший раз він провів у камері з кримінальними злочинцями 11 місяців. А після другого арешту, в 1880 році, ледь не помер з голоду. Тоді за тиждень в готелі він — без єдиної помарки! — Написав повість “На дні” і на останні гроші відіслав її до Львова, після чого три дні жив на три центи, знайдені на березі річки Прут. А коли їх не стало, лежав без пам’яті, без сил. Спас Франко старий служитель готелю.
  5. Навчаючись у гімназії, Франко виявив феноменальні здібності: міг майже дослівно повторити товаришам інформацію, яка подавалася вчителями на заняттях. Інтенсивній самоосвіті гімназиста сприяла зібрана ним бібліотека, в якій нараховувалося близько 500 книжок і українською, й іншими європейськими мовами. Іван Якович переклав українською мовою твори близько 200 авторів із 14 мов та 37 національних літератур. Вільно володів 14 мовами.
  6. У 1900 році Іван Франко викупив на околиці Львова, яку називали Софіївкою, на вулиці Вінцента Понінського, 4, 9 сотих землі і розпочав будівництво своєї вілли. Був укладений контракт між купцем Й. Рогсеком, М. Грушевським та І. Франком.
  7. Відомий письменник і публіцист Іван Франко та науковець і політик Михайло Грушевський були безпосередніми сусідами, мешкаючи наприкінці XX ст. в збудованих поруч віллах елітного львівського району “Софіївка”.
  8. У І.Франка було багато псевдонімів — Джеджалик, Брут Хома, Мирон, Живий, Кремінь, Марко, (близько 100 псевдонімів). Іван Франко писав твори не лише українською, а й польською, німецькою та іншими мовами.
  9. На честь Франка місто Станіслав було перейменовано в Івано — Франківськ.
    Ім’я письменника (вулиця Івана Франка) носять вулиці у Києві, Вінниці, Дніпропетровську, Івано-Франківську, Сімферополі, Керчі, Луцьку, Львові, Миколаєві, Одесі, Сумах, Черкасах, Чернівцях, Хмельницькому, Пермі та Луганську, Кіровограді. А в Росії імя письменника носять вулиці в Москві, Липецьку, Пермі, Тулі, Уфі, Чебоксарах і Іркутськ.Ім’я письменника носить вулиця в Монреалі. Його ім’я носить обласний український музично-драматичний театр, освітні заклади та інші установи краю.
  10. Спочатку поховали Івана Яковича в чужому склепі. Лише через 10 років залишки Франка перенесли в окрему могилу, відому своїм пам’ятником, на якому Франко-каменяр “лупає сю скалу”.

 

Літературний  диктант 

        1. Скільки томів повного зібрання І. Франка існує? (50)

        2. Яку премію було присуджено І. Франку, але він її не отримав? (Нобелівську)

        3. Якій темі присвячена збірка «З вершин і низин»? (Громадянській, 1887, ІІ видання – 1893р. )

        4. З скількох розділів складається зб. « З вершин та низин»? ( 7 розділів, що об’єднані в цикли)

        5. До якої збірки відносяться «Вільні сонети» та «Тюремні сонети»? (« З вершин та низин»)

6.Яка центральна проблема збірки « З вершин та низин»? (Людина і суспільство, а провідний мотив – заклик до осмислення себе як особистості, до збагачення свого духовного світу, самовдосконалення.)

7. Яким є ідеал людини для І.Франка? ( «Цілісна людина», внутрішнім стрижнем якої є «дух, наука, думка, воля»)

8. Визначте вид лірики поезії «Гімн» і хто поклав на музику? (1880)Громадянська, М. Лисенко. Жанр – вірш-алегорыя, гімн «вічному революціонеру).

  1. Який фонетичний засіб пыдсилюэ життэстверднысть цього твору? ( Алытерацыя «р»).

  2. Якою, за Франком, є концепція людини у вірші? (Людина вільна, борець)

  3. 10. Визначте віршовий розмір твору «Гімн». Як він впливає на звучання вірша? (Чотиристопний хорей, створює маршову, напружену мелодику)

  4. Яка ідея вірша «Гімн»? ( Заклик до активної життєвої позиції, до оптимізму, схвалення боротьби передових людей за поступ, за справедливість).

  5. Яким віршовим розміром пишуться сонети? (п’ятистопним ямбом)

  6. Яка тема порушується у збірці «Зів’яле листя»? ( Любовна тема)

  7. Який підзаголовок має збірка «Зів’яле листя»? ( «Лірична драма»)

  8. Яка композиційна особливість збірки «Зів’яле листя»? (Складається з ІІІ частин – жмутків( за настроєм: весняний, літній, осінній).

  1. Назвіть прізвища 3 жінок, яким присвячена поезія « Тричі являлася мені любов» (О. Рошкевич, Ю. Дзвонковська, Ц. Журовська. Поезія розпочинала зб. «Зів’яле листя»)

  2. У чому звинувачували І. Франка після виходу збірки «Зів’яле листя»? (У декадентстві. У відповідь пише вірш «Декадент»)

  3. Що, на думку літературознавців, могло лягти в основу збірки «Зів’яле листя»? (Зошит самогубця (через невдале кохання) Супруна)

  4. До якого виду лірики відноситься поезія «Чого являєшся мені у сні?» (Інтимної)

  5. Яка проблема порушена в поемі «Мойсей»? (Проблема народу та вождя).

  6. До якого жанру можна віднести твір «Мойсей»? ( Філософська, політична поема).

  7. З яких частин складається поема? ( «Прологу» (Звернення до українського народу) , що звучить як самостійний твір, та сама поема).

  8. Яка основа твору? ( Біблійна та історична, суспільна.)

  9. В якому творі І. Франко звертається до українського народу: « Народе мій, замучений, розбитий, Мов паралітик той на роздорожжу, людським презирством, ніби струпом вкритий»? (Поема «Мойсей»)

  10. З якого твору рядки:

О Ізраїлю, ти той посол,

І будущий цар світу!

Чом не тямиш посольства свого

І його заповіту?

(І. Франко «Мойсей»)

  1. Вічні образи, створені І. Франком, – …( «Вічний революціонер», каменярі.)
  2. У якому селі народився І. Франко? (Нагуєвичі, Дрогобицького району, Львівської області)
  3. Визначте жанр поезії «Чого являєшся мені у сні?» ( Ліричний портрет, змальований крізь призму сну. Такі навіювання зумовлені любов’ю ліричного героя до дівчини, яка не відповідала взаємністю).
  4. Яка будується поезія «Чого являєшся мені у сні?»? ( Поезія будується як монолог-сповідь героя, крізь призму якого розгортається ліричний сюжет).
  5. За допомогою чого твориться мелодика вірша? ( Поєднання рими з анафорою, асонансів, алітерацій, звукопису, зокрема 32 рядки, об’єднані римою ні- , яка дає змогу висловлене героєм то стверджувати, то заперечувати).
  6. Які вірші стали улюбленими романсами? ( «Чого являєшся мені у сні?», Ой ти, дівчино, з горіха зерня», «Як почуєш вночі край свойого вікна..», покладені на музику композиторами М. Левицьким, А. Кос-Анатольським, Г. Майбородою ).

Питання вікторини “Великий  Каменяр”

І. Яким віршем відкривається збірка “З вершин і низин”? (“Вічний революціонер”);
2. Який композитор передав у музиці революційний зміст цього вірша? (М.В. Лисенко).
3. Які твори Франка мають однакові назви з статтею Добродюбова і п’єсою Горького? (“На дні”).
4. Якого письменника Франко назвав “одним із світочів російського народу”? (О.М.Горького)
5. Назва якої повісті Франка складається з назви міста і дієслова, що означає емоційний стан людини? (“Борислав сміється”).
6. Який драматичний твір присвятив Франко одному з князів Київської Русі? (“Сон князя Святослава”).
7. Який однойменний цикл віршів є у Франка і Грабовського? (“Веснянки”).
8. До якої повісті Франко взяв епіграфом слова Пушкіна: “Дела давно минувших дней, преданья стрины глубокой”? (До повісті “Захар Беркут”).
9. Які поеми Франка названі іменами: міста ХУІ-ХУП ст.; біблійного героя? (а) “Іван Вишенський”; б) “Мойсей”).
10. У якій повісті Франка показано прекрасний образ дівчини, що заради любові до народу зрікається свого батька? Як її звуть? (У повісті “Захар Беркут”, Мирослава).
11. Назва якого циклу віршів Франка є першою згадкою про пролетаря в українській дожовтневій поезії? (“Думи пролетаря”)
12. Які визначні твори Гоголя, Чернишевського і Помяловського Франко переклав на українську мову? (“Мертві душі”, “Що робити?”, “Нариси бурси”).
1З. Яка народна пісня послужила Франкові темою драми
“Украдене щастя”? (“Пісня про шандаря”).
14. Якого драматурга Франко назвав “Шекспіром російського купецтва”? (О.М.Островського).

 

Цікаві   запитання 

І. Різні запитання.

1. Хто прищепив любов Івану Яковичу до народної пісні? (Мати)

2. Пристрасті письменника. (Рибальство, рибництво, мандрів­ництво)

3. Народний псевдонім І. Франка. (Каменяр)

4. Творчість якого письменника Іван Якович вивчив майже всю напам’ять? (Т. Шевченка)

5. Найулюбленіший герой творів І. Франка«. (Хлопчик Мирон)

6. Назва циклу казок для дітей письменника. («Коли ще звірі вміли говорити»)

7. Оповідання, яке для Івана Яковича було найбільш «особис­тим». («У кузні»)

8. Твір, в якому І. Франко відтворив прекрасні карпатські краєвиди, чарівну природу, народ, славний своєю героїчною істо­рією. («Захар Беркут»)   

9. Колір фарби, що був у діжці (І. Франко, «Фарбований Ліс»). (Синій)

10. Хто з героїв твору І. Франка «Захар Беркут» навчив тухольців робити метальні машини?(Мирослава)

11. Предмет, за допомогою якого Мирослава мала можливість вільно пересуватися у ворожому таборі (І. Франко, «Захар Беркут»). (Перстень)

12. Бронзову фігуру каменяра, що розбиває скелю встановлено… (На могилі І. Франка у Львові на Личаківському цвинтарі)

13. Якийц батько виявив готовність пожертвувати  життям найулюбленішого сина, тільки б не випустити з руської землі живими її ворогів? (Захар Беркут з повісті «Захар Беркут»).

14. Які поеми Франка названі іменами:

а) видатного українського письменника-полеміста ХVІ-ХVІІст.; б) біблійного героя? (а) «Іван Вишенський», б) «Мойсей»).

15. У якій повісті Франка показано прекрасний образ дівчини, що заради любові до народу зрікається свого батька? (У повісті «Захар Беркут», Мирослава).

16. У якому творі Франко закликає:

«Не ридать, а добувати,

Хоч синам, а не собі,

Кращу долю в боротьбі»? (у вірші «Гімн»)

ІІ. З яких творів Франка взято ці рядки?

1. «Я син народа,

Що вгору йде, хоч був запертий в льох.

Мій поклик: праця, щастя і свобода,

Я є мужик, пролог, не епілог»

(вірш «Декадент»)

2. «Вічний революціонер —

Дух, що тіло рве до бою,

Рве за поступ, щастя й волю, —

Він живе, він ще не вмер»

(вірш «Гімн»).

3. «Та прийде час, і ти вогнистим видом

Засяєш у народів вольнім колі…

… І глянеш, як хазяїн домовитий

По своїй хаті і по своїм полі»

(поема «Мойсей»).

Вікторина  «Творчість   Івана  Франка»

  1. Яким віршем відкривається збірка “З вершин і низин”?
    (“Вічний революціонер”)
  2. Який композитор передав у музиці революційний зміст цього вірша?(М.В. Лисенко).
  3. Які твори Франка мають однакові назви з статтею М. Добродюбова іп’єсою М. Горького? (“На дні”).
  4. Якого письменника Франко назвав “одним із світочів російського народу”? (О.М.Горького).
  5. Назва якої повісті Франка складається з назви міста і дієслова, що означає емоційний стан людини?  (“Борислав сміється”).
  6. Який драматичний твір присвятив Франко одному з князів Київської Русі?  (“Сон князя Святослава”).
  7. Який однойменний цикл віршів є у І.Франка і П.Грабовського?
    (“Веснянки”).
  8. До якої повісті Франко взяв епіграфом слова Пушкіна: “Дела давно минувших дней, преданья стрины глубокой”?  (До повісті “Захар Беркут”).
  9. Які поеми Франка названі іменами: міста ХУІ-ХУП ст.; біблійного героя? (а) “Іван Вишенський”; б) “Мойсей”).
  10. У якій повісті Франка показано образ дівчини, що заради любові донароду зрікається свого батька? Як її звуть? (У повісті “Захар Беркут”, Мирослава).
  11. Назва якого циклу віршів Франка є першою згадкою про пролетаря в українській дожовтневій поезії?  (“Думи пролетаря”).
  12. Які визначні твори М. Гоголя, М. Чернишевського і М. Помяловського   Франко переклав на українську мову? (“Мертві душі”, “Що робити?”, “Нариси бурси”).
  13. Яка народна пісня послужила Франкові темою драми “Украдене щастя”?  (“Пісня про шандаря”).
  14. Якого драматурга Франко назвав “Шекспіром російського купецтва”? (О.М.Островського).

 

Вікторина

Питання і відповіді вікторини:

1. Яким віршем відкривається збірка “З вершин і низин”?
(“Вічний революціонер”);

2. Який композитор передав у музиці революційний зміст цього вірша?
(М.В. Лисенко).

3. Які твори Франка мають однакові назви з статтею М. Добродюбова і
п’єсою М. Горького?
(“На дні”).

4. Якого письменника Франко назвав “одним із світочів російського
народу”?
(О.М.Горького).

5. Назва якої повісті Франка складається з назви міста і дієслова, що означає
емоційний стан людини?
(“Борислав сміється”).

6. Який драматичний твір присвятив Франко одному з князів Київської
Русі?
(“Сон князя Святослава”).

7. Який однойменний цикл віршів є у І.Франка і П.Грабовського?
(“Веснянки”).

8. До якої повісті Франко взяв епіграфом слова Пушкіна: “Дела давно
минувших дней, преданья стрины глубокой”?
(До повісті “Захар Беркут”).

9. Які поеми Франка названі іменами: міста ХУІ-ХУП ст.; біблійного героя?
(а) “Іван Вишенський”; б) “Мойсей”).

10. У якій повісті Франка показано образ дівчини, що заради любові до
народу зрікається свого батька? Як її звуть?
(У повісті “Захар Беркут”, Мирослава).

11. Назва якого циклу віршів Франка є першою згадкою про пролетаря в
українській дожовтневій поезії?
(“Думи пролетаря”).

12. Які визначні твори М. Гоголя, М. Чернишевського і М. Помяловського
Франко переклав на українську мову?
(“Мертві душі”, “Що робити?”, “Нариси бурси”).

13. Яка народна пісня послужила Франкові темою драми “Украдене
щастя”?
(“Пісня про шандаря”).

14. Якого драматурга Франко назвав “Шекспіром російського купецтва”?
(О.М.Островського).

Інтелектуальна  вікторина “Каменяр”

1.   Чиї це слова, сказані про Івана Франка:
а)   Спитаєте, яке враження зробив на мене Франко? Великого астрального тіла, що гріє всю Україну, а світить далеко дальше»;
б)   «Велет з невичерпною енергією, богатир волі, мислі й духу;
в)   «Розум і серце нашого народу»;
г)    «Велетень думки і праці»;
д)   «Людина рідкісного благородства»;
е)   «Гігант людської думки»;
ж)  «Кожний робочий день Івана Франка був справжнім подвигом»;
з)   «Він почував себе вільно в усіх сферах людської культури всіх народів і всіх епох»?

2.         Назвіть не менше п’яти прозових і п’яти віршових автобіографічних творів І. Я. Франка.

3.   В якій поемі великий Каменяр передбачив майбутнє України і в яких словах?

4.   За що і коли Франко був заарештований втретє?

5.   Де є музеї письменника і де споруджено йому пам’ятники?

6.   Скільки разів Іван Франко був у Києві і з якою метою?

7.   Які ви знаєте твори Івана Франка історичної тематики?

8.   Хто автор надгробного пам’ятника великому Ка-меняреві?

9.   Назвіть не менше семи драматичних і стільки ж великих прозових (повість, роман) творів Франка.

10.  Який твір Тараса Шевченка переклав Іван Франко німецькою мовою?

11.  З яких творів І. Я. Франка взято оці слова?
а)   Треба нам людей хоробрих,
Сміливих, гордих і палких.
б)   Не в людях зло, а в путах тих.
в)   Немає друга понад мудрість,
А ворога понад глупоту.
г)    Кожна пісня моя —
Віку мого день.
д)   Нема любові в світі
Над матірню любов святу.
е)   Учись, щоб був ти сильним мужем.
ж)  Як не бачу тебе,
Кожна хвиля — тяга безконечна.
з)   І яке ж ти маєш право,
черепино недобита,
про своє спасення дбати
там, де гине міліон.

12.  Які ви знаєте псевдоніми Франка?

13.  Яким великим культурним закладам України присвоєно Франкове ім’я?

14.  Творчості яких російських письменників великий Каменяр дає високу оцінку?

15.  В яких творах він затаврував галицьких реакціонерів, кого саме?

16.  Які твори письменник присвятив своєму батькові?

17.  Якими мовами ще за життя Франка були перекладені його твори?

18.  Які ви знаєте ранні твори письменника?

19.  Назвіть не менше п’яти його антирелігійних творів.

20. Наведіть висловлювання Фран-ка про художнє слово.

21.  Якими мовами світу надруковані твори великого Каменяра?

22.  Які біографічні твори про Франка вам відомі (прозові, драматичні і ліричні)?

23.  Що вам відомо про Франка в кіно?

24.  З якими видатними письменниками і вченими листувався І. Франко?

25.  В яких галузях художньої творчості і науки залишив Франко свої твори?

26.  Назвіть не менше семи творів поета, покладених на музику.

27.  Наведіть кілька висловлювань Франка про працю.

28.  Перекажіть стисло зміст поеми «Лис Микита».

29.  Що говорив Захар Беркут про князя Данила?

30.  З яких літератур перекладав Франко?

31.  Поясніть докладно назви п’яти його найбільших поетичних збірок.

31.  Які статті написав Іван Франко про Тараса Шевченка?

33.  Які джерела вірша «Каменярі»?

34.  Назвіть 7–8 творів Франка робітничої тематики.

35.  Наведіть не менше двадцяти прислів’їв з творів Івана Франка.

36.  Стисло перекажіть зміст оповідань «До світла» і «Свинська конституція».

37.  Перелічіть другорядні образи повісті «Борислав сміється».

38.  Сформулюйте тему та ідею драми «Учитель».

39.  Назвіть не менше десяти художників і не менше п’яти скульпторів, що працювали над образом великого  аменяра.

40.  Якими мовами володів І. Франко?

41.  Озоглавте розділи повісті «Борислав сміється».

42.  Хто автор цих поетичних рядків про Франка?
а)   Наша печаль, і любов, і надія…
Слово твоє нам, поете, зоріє.
б)   Ти чуєш нас, знедолений ковалю,
Син коваля, і мрійник, і співець?
в)   Де не могли ступити інші кроку,
Ти на перед на сотні миль ішов.
г)    Ламав він сміло скелі гранітові,
Він людям розум віддавав і кров.
д)   Іван Франко… поет з відвагою борця.
е)   Отак, як він, для пісні і для праці,
Для двох сестер, життя віддати все.
ж)  Він живе у кожнім слові,
В співі птахів, шелесті беріз.
з)   Та він — орел, летів, завжди летів.
І сила зла його не підкорила.

Інтимна лірика Івана Франка

Збірка поезій Івана Франка “Зів”яле листя” створювалась понад десять років і побачила світ у 1896 році. Вона складається з трьох циклів, названих “жмутками”. “Зів”яле листя” містить інтимну лірику, і якій висловлено глибокі почуття палкого, але нещасливого і нерозділеного кохання. Мотиви туги і страждань викликані тяжкими роками невдач і розчарувань. Появі сумних мотивів певною мірою сприяло і те, що соціальні перепони розлучили його з коханою дівчиною Ольгою Рожкевич, з якою він мріяв поєднати свою долю. Інтимна лірика “Зів”яле листя” своєю красою, глибоким почуттям належить до найкращих зразків світової поезії. У рефераті “Іван Франко” Михайло Коцюбинський писав: “Трагізм особистого життя часто вплітається в терновий вінок життя народу. У Франка є прекрасна річ – лірична драма “Зів”яле листя”. Це такі легкі, ніжні вірші з такою широкою гамою почуттів і розумінням душі людської, що, читаючи їх, не знаєш кому віддати перевагу: чи поету боротьби, чи поетові -лірику, співцеві кохання і настрою. До найкращих віршів збірки належать: “Ой ти, дубочку, кучерявий”, ” Ой ти, дівчино, з горіха зерня”, “Чого являєшся мені у сні?” та інші. В народних українських піснях червона калина – це символ ніжної і вродливої дівчини, а явір і дуб – вродливого парубка. У вірші “Червона калино…” образ дуба представлений як символ ворожої сили. Дуб звертається до калини:  Червона калино, чого в лузі гнешся?  Чого в лузі гнешся?  Чи свтла не любиш, до сонця не пнешся?  До сонця не пнешся? З глибоким сумом калина відповідає дубові, що їй не страшно грому, вона признається, що любить світло і насолоджується ним. Та через дуба, що отінив її, як хмара, немає сили вгору рости. Прагнення до сонця, любов до життя і найглибших людських переживань – такий зміст образу червоної калини. Вірш нагадує пісню. Поезія “Чого являєшся мені у сні?” є однією з найкращих у збірці. У ній хвилююче відтворено ніжну, палку, але нерозділену любов ліричного героя. Тільки у сні з”являється йому образ коханої:  Чого являєшся мені у сні?  Чого звертаєш ти до мене  Чудові очі, ті ясні, сумні,  Немов криниці дно студене? Герой щиро кохає свою милу, хоч вона і згордувала ним. Довга розлука посилила в його серці біль, але не погасила кохання. Свою безнадійну любов, страждання і журбу переливає він у сумні пісні:  В життю ти мною згордувала,  Із нього визнавала одні  Оті ридання голосні –  Пісні Засобами української лірично-народної пісні написана поезія “Ой ти, дівчино, з горіха зерня”. Для форми вірша Франко скористався ритмікою поширеної в народі пісні “Ой ти, дівчино, горда та пишна”. З народними піснями споріднений вірш і деякими образами та лексикою. Такими є порівняння дівчини з ясною зорею, горіховим зерням, вживання пестливих слів (хустонька, серденько). Очі коханої кращі від сонця, вони запалюють коханому серце пожаром, будять у нього незгасиме почуття любові. У вірші відтворено драму ніжної любові ліричного героя, показано суперечливість його почуттів, бо для нього втрачена кохана дівчина, а лишилась тільки невгасима любов, яка ранить його серце.  Ой ти, дівчино, ясная зоре,  Ти мої радощі, ти моє горе.  Тебе видаючи, любити мушу,  Тебе кохаючи, загублю душу. Таким чином, у ліричній драмі “Зів”яле листя” Франко проспівав гімн чистому і зворушливому коханню, яке облагороджує душу.

Тестові   запитання  за  творчістю  Івана  Франка

Перший тур

Відбірне змагання Розмістити у хронологічній послідовності дебюти українських письменників:
а) Леся Українка; 4
б) Іван Франко; 2
в) Михайло Старицький; 1
г) Іван Карпенко-Карий. З

  1. Який факультет закінчив І.Франко?
    а) філософський (+);
    б) філологічний;
    в) історичний;
    г) журналістики.
    2.Про який твір якого автора Франко писав, що “з погляду на високоартистичне змалювання селянського життя, добру композицію належить до найкращих оздоб українського письменства”?
    а) “Кайдашева сім’я” І.Нечуя- Левицького (+);
    б) „Раїа тогдапа” М. Коцюбинського;
    в) “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” Панаса Мирного;
    г) “Новина” В. Стефаника.
  2. Українські поети високо цінували слово. Який із крилатих виразів належить І. Франкові?
    а) Ну що б, здавалося, слова.
    Слова та голос – більш нічого.
    А серце б’ється – ожива,
    Як їх почує.
    б) Якби ти знав, як много важить слово,
    Одно сердечне, теплеє слівце! (+)
    в) Слово, моя ти єдиная зброє…
    г) Сміле слово – то наші гармати.
  3. Який афоризм взято з поезії “Каменярі?”
    а) Лупайте сю скалу! (+)
    б) Вічний революціонер – дух, надія, думка, воля.
    в) Лиш боротись – значить жить!
    г) Я син народа.
  4. Про любов до кого йдеться у поезії “Моя любов”?
    а) до дівчини;
    б) до поезії;
    в) до України (+);
    г) до матері.
  5. Що означає слово “Ізмарагд” (І. Франко назвав свою збірку “Мій Ізмарагд”)?
    а) збірник статей та притч морального характеру (+);
    б) перлина;
    в) спогад;
    г) крилатий вислів.

7.Який епітет до слова “боротьба” використав І. Франко у поезії “Не пора”?
а) завзятій (+);
б) чесній;
в) священній;
г) великій.

8. Чий вплив молодий Іван Франко вважав доленосним?
а) М. Драгоманова (+);
б) П. Куліша;
в) Ю. Федьковича;
г) М. Павлика.
9. Хто так сказав про І. Франка: “Спитайте мене, яке враження зробив на мене І. Франко? – Великого астрального тіла, що гріє на всю Україну, а світить далеко далі”?
а) М. Коцюбинський;
б) 0. Кобилянська;
в) М. Черемшина (+);
г) В. Стефаник.

  • Віршем-ораторією І. Франка є:
    а) “Червона калино, чого в лузі гнешся?”
    б) “Декадент”;
    в) “Гріє сонечко” (+);
    г) “Сідоглавому”.
  • Хто автор балету “Каменярі”?
    а) М. Скорик(+);
    б) О. Нижанківський;
    в) Я. Ярославенко;
    г) Я. Степовий.
  • Хто з театральних корифеїв грав у драмі ” Украдене щастя”?
    а) М. Заньковецька;
    б) М. Садовський (+);
    в) П. Саксаганський;
    г) М. Кропивницький

 

 

 

Тести   з теми «Творчість Івана Франка» 

1) Головною темою збірки «З вершин і низин» І.Франка є:

а) оспівування чудової природи;

б) відтворення конфлікту героя з юрбою;

в) журба за втраченими днями, безнадія в житті

г) боротьба народу за волю і незалежну Україну

 

2) Центральним у поезії «Чого являєшся мені у сні?» є мотив:

а) соціальної нерівності як перепони у коханні;

б) нерозділеного юнацького кохання;

в) страждань через нездійсненність мрії;

г) віри у усеперемагаючу силу любові

 

3) Притча про терен у поемі «Мойсей» І.Франка є:

а) зав’язкою

б) кульмінацією

в) елементом розвитку дії

г) позасюжетним елементом

 

4) Уособленням боротьби між «естетом» і «живим чоловіком» є образ:

а) Олександера з «Легенди про вічне життя» І.Франка

б) ліричного героя «Сікстинської мадонни»

в) героя-адресата з новели «Сойчине крило»

г) Мойсея з однойменної поеми І.Франка

 

5) Основний мотив прологу («Мойсей»)

а) утвердження думки про світле майбутнє рідного народу

б) засудження політики завойовників

в) викриття неправедних дій провідників, лже-пророків нації

г) возвеличення поетичного слова в житті свого народу

 

6) Збірка І.Франка «Зів’яле листя» складається:

а) із заспіву та двох частин («жмутків»)

б) із заспіву та трьох частин

в) із трьох частин («жмутків»)

г) із чотирьох частин

 

7) «Чого являєшся мені у сні» І.Франка входить до збірки:

 

а) «З вершин і низин»

б) «Мій ізмарагд»

в) «Зів’яле листя»

г) «Із днів журби»

 

8) Ім’я-перифраз Івана Франка –

а) Великий Сонцепоклонник

б) Великий Кобзар

в) Великий Каменяр

г) «витязь української літератури»

 

9) «Гімн» І.Франка є зразком лірики

 

а) інтимної

б) громадянської

в) патріотичної

г) філософської

 

10) Символ вічної жіночності, материнства, краси змальований у творі

а) «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»

б) «Сікстинська мадонна»

в) «Чого являєшся мені у сні?»

г) «Безмежнеє поле…»

 

11) У пролозі поеми «Мойсей» ліричний герой (автор) звертається до

а) Бога

б) нащадків

в) українського народу

г) освічених верств населення

 

12) В основу твору «Мойсей» лягла історія

 

а) Старого Заповіту Біблії

б) Нового Заповіту Біблії

в) давньоєгипетські легенди

г) одкровення Іоанна Богослова

 

Ключ: 1 – г, 2 – б, 3 – г, 4 – , 5 – а, 6 – в, 7 – в, 8 – в, 9 – б, 10 – б, 11 – в, 12 – а10 клас. Тести  з ключем з теми «Творчість Івана Франка» для шкіл з російською мовою навчання.

 

1) Головною темою збірки «З вершин і низин» І.Франка є:

 

а) оспівування чудової природи;

б) відтворення конфлікту героя з юрбою;

в) журба за втраченими днями, безнадія в житті

г) боротьба народу за волю і незалежну Україну

 

2) Центральним у поезії «Чого являєшся мені у сні?» є мотив:

а) соціальної нерівності як перепони у коханні;

б) нерозділеного юнацького кохання;

в) страждань через нездійсненність мрії;

г) віри у усеперемагаючу силу любові

 

3) Притча про терен у поемі «Мойсей» І.Франка є:

а) зав’язкою

б) кульмінацією

в) елементом розвитку дії

г) позасюжетним елементом

 

4) Уособленням боротьби між «естетом» і «живим чоловіком» є образ:

а) Олександера з «Легенди про вічне життя» І.Франка

б) ліричного героя «Сікстинської мадонни»

в) героя-адресата з новели «Сойчине крило»

г) Мойсея з однойменної поеми І.Франка

 

5) Основний мотив прологу («Мойсей»)

а) утвердження думки про світле майбутнє рідного народу

б) засудження політики завойовників

в) викриття неправедних дій провідників, лже-пророків нації

г) возвеличення поетичного слова в житті свого народу

 

6) Збірка І.Франка «Зів’яле листя» складається:

а) із заспіву та двох частин («жмутків»)

б) із заспіву та трьох частин

в) із трьох частин («жмутків»)

г) із чотирьох частин

 

7) «Чого являєшся мені у сні» І.Франка входить до збірки:

 

а) «З вершин і низин»

б) «Мій ізмарагд»

в) «Зів’яле листя»

г) «Із днів журби»

 

8) Ім’я-перифраз Івана Франка –

а) Великий Сонцепоклонник

б) Великий Кобзар

в) Великий Каменяр

г) «витязь української літератури»

 

9) «Гімн» І.Франка є зразком лірики

 

а) інтимної

б) громадянської

в) патріотичної

г) філософської

 

10) Символ вічної жіночності, материнства, краси змальований у творі

а) «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»

б) «Сікстинська мадонна»

в) «Чого являєшся мені у сні?»

г) «Безмежнеє поле…»

 

11) У пролозі поеми «Мойсей» ліричний герой (автор) звертається до

а) Бога

б) нащадків

в) українського народу

г) освічених верств населення

 

12) В основу твору «Мойсей» лягла історія

 

а) Старого Заповіту Біблії

б) Нового Заповіту Біблії

в) давньоєгипетські легенди

г) одкровення Іоанна Богослова

 

Ключ: 1 – г, 2 – б, 3 – г, 4 – , 5 – а, 6 – в, 7 – в, 8 – в, 9 – б, 10 – б, 11 – в, 12 – а

 

10 клас. Тести  з ключем з теми «Творчість Івана Франка» для шкіл з російською мовою навчання.

 

1) Головною темою збірки «З вершин і низин» І.Франка є:

 

а) оспівування чудової природи;

б) відтворення конфлікту героя з юрбою;

в) журба за втраченими днями, безнадія в житті

г) боротьба народу за волю і незалежну Україну

 

2) Центральним у поезії «Чого являєшся мені у сні?» є мотив:

а) соціальної нерівності як перепони у коханні;

б) нерозділеного юнацького кохання;

в) страждань через нездійсненність мрії;

г) віри у усеперемагаючу силу любові

 

3) Притча про терен у поемі «Мойсей» І.Франка є:

а) зав’язкою

б) кульмінацією

в) елементом розвитку дії

г) позасюжетним елементом

 

4) Уособленням боротьби між «естетом» і «живим чоловіком» є образ:

а) Олександера з «Легенди про вічне життя» І.Франка

б) ліричного героя «Сікстинської мадонни»

в) героя-адресата з новели «Сойчине крило»

г) Мойсея з однойменної поеми І.Франка

 

5) Основний мотив прологу («Мойсей»)

а) утвердження думки про світле майбутнє рідного народу

б) засудження політики завойовників

в) викриття неправедних дій провідників, лже-пророків нації

г) возвеличення поетичного слова в житті свого народу

 

6) Збірка І.Франка «Зів’яле листя» складається:

а) із заспіву та двох частин («жмутків»)

б) із заспіву та трьох частин

в) із трьох частин («жмутків»)

г) із чотирьох частин

 

7) «Чого являєшся мені у сні» І.Франка входить до збірки:

 

а) «З вершин і низин»

б) «Мій ізмарагд»

в) «Зів’яле листя»

г) «Із днів журби»

 

8) Ім’я-перифраз Івана Франка –

а) Великий Сонцепоклонник

б) Великий Кобзар

в) Великий Каменяр

г) «витязь української літератури»

 

9) «Гімн» І.Франка є зразком лірики

 

а) інтимної

б) громадянської

в) патріотичної

г) філософської

 

10) Символ вічної жіночності, материнства, краси змальований у творі

а) «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»

б) «Сікстинська мадонна»

в) «Чого являєшся мені у сні?»

г) «Безмежнеє поле…»

 

11) У пролозі поеми «Мойсей» ліричний герой (автор) звертається до

а) Бога

б) нащадків

в) українського народу

г) освічених верств населення

 

12) В основу твору «Мойсей» лягла історія

 

а) Старого Заповіту Біблії

б) Нового Заповіту Біблії

в) давньоєгипетські легенди

г) одкровення Іоанна Богослова

 

Ключ: 1 – г, 2 – б, 3 – г, 4 – , 5 – а, 6 – в, 7 – в, 8 – в, 9 – б, 10 – б, 11 – в, 12 – а

 

10 клас. Тести  з ключем з теми «Творчість Івана Франка» для шкіл з російською мовою навчання.

 

1) Головною темою збірки «З вершин і низин» І.Франка є:

 

а) оспівування чудової природи;

б) відтворення конфлікту героя з юрбою;

в) журба за втраченими днями, безнадія в житті

г) боротьба народу за волю і незалежну Україну

 

2) Центральним у поезії «Чого являєшся мені у сні?» є мотив:

а) соціальної нерівності як перепони у коханні;

б) нерозділеного юнацького кохання;

в) страждань через нездійсненність мрії;

г) віри у усеперемагаючу силу любові

 

3) Притча про терен у поемі «Мойсей» І.Франка є:

а) зав’язкою

б) кульмінацією

в) елементом розвитку дії

г) позасюжетним елементом

 

4) Уособленням боротьби між «естетом» і «живим чоловіком» є образ:

а) Олександера з «Легенди про вічне життя» І.Франка

б) ліричного героя «Сікстинської мадонни»

в) героя-адресата з новели «Сойчине крило»

г) Мойсея з однойменної поеми І.Франка

 

5) Основний мотив прологу («Мойсей»)

а) утвердження думки про світле майбутнє рідного народу

б) засудження політики завойовників

в) викриття неправедних дій провідників, лже-пророків нації

г) возвеличення поетичного слова в житті свого народу

 

6) Збірка І.Франка «Зів’яле листя» складається:

а) із заспіву та двох частин («жмутків»)

б) із заспіву та трьох частин

в) із трьох частин («жмутків»)

г) із чотирьох частин

 

7) «Чого являєшся мені у сні» І.Франка входить до збірки:

 

а) «З вершин і низин»

б) «Мій ізмарагд»

в) «Зів’яле листя»

г) «Із днів журби»

 

8) Ім’я-перифраз Івана Франка –

а) Великий Сонцепоклонник

б) Великий Кобзар

в) Великий Каменяр

г) «витязь української літератури»

 

9) «Гімн» І.Франка є зразком лірики

 

а) інтимної

б) громадянської

в) патріотичної

г) філософської

 

10) Символ вічної жіночності, материнства, краси змальований у творі

а) «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»

б) «Сікстинська мадонна»

в) «Чого являєшся мені у сні?»

г) «Безмежнеє поле…»

 

11) У пролозі поеми «Мойсей» ліричний герой (автор) звертається до

а) Бога

б) нащадків

в) українського народу

г) освічених верств населення

 

12) В основу твору «Мойсей» лягла історія

 

а) Старого Заповіту Біблії

б) Нового Заповіту Біблії

в) давньоєгипетські легенди

г) одкровення Іоанна Богослова

 

Ключ: 1 – г, 2 – б, 3 – г, 4 – , 5 – а, 6 – в, 7 – в, 8 – в, 9 – б, 10 – б, 11 – в, 12 – а10 клас. Тести  з ключем з теми «Творчість Івана Франка» для шкіл з російською мовою навчання.

 

1) Головною темою збірки «З вершин і низин» І.Франка є:

 

а) оспівування чудової природи;

б) відтворення конфлікту героя з юрбою;

в) журба за втраченими днями, безнадія в житті

г) боротьба народу за волю і незалежну Україну

 

2) Центральним у поезії «Чого являєшся мені у сні?» є мотив:

а) соціальної нерівності як перепони у коханні;

б) нерозділеного юнацького кохання;

в) страждань через нездійсненність мрії;

г) віри у усеперемагаючу силу любові

 

3) Притча про терен у поемі «Мойсей» І.Франка є:

а) зав’язкою

б) кульмінацією

в) елементом розвитку дії

г) позасюжетним елементом

 

4) Уособленням боротьби між «естетом» і «живим чоловіком» є образ:

а) Олександера з «Легенди про вічне життя» І.Франка

б) ліричного героя «Сікстинської мадонни»

в) героя-адресата з новели «Сойчине крило»

г) Мойсея з однойменної поеми І.Франка

 

5) Основний мотив прологу («Мойсей»)

а) утвердження думки про світле майбутнє рідного народу

б) засудження політики завойовників

в) викриття неправедних дій провідників, лже-пророків нації

г) возвеличення поетичного слова в житті свого народу

 

6) Збірка І.Франка «Зів’яле листя» складається:

а) із заспіву та двох частин («жмутків»)

б) із заспіву та трьох частин

в) із трьох частин («жмутків»)

г) із чотирьох частин

7) «Чого являєшся мені у сні» І.Франка входить до збірки:

а) «З вершин і низин»

б) «Мій ізмарагд»

в) «Зів’яле листя»

 

Вислови про Івана Франка відомих людей

• «…У важкі часи безправ’я і темряви він був для Західної України і університетом, і енциклопедією, і академією наук, і народним, не затвердженим ніякою монаршою ласкою міністром культури та освіти…»

(П. Тичина).

• «…Титанічна діяльність Франка відбила національні воління розірваної між імперіями Романових і Габсбургів української землі… Шевченко народив, а Франко виховував українську націю…»

• «Він — геніальний поет. Саме як поета ми бачимо його поряд з найвидатнішими світовими майстрами, а в рідній літературі він чи не єдиний має право займати місце на недосяжній височині Шевченка»

(Д. М. Павличко).

• «…Невеликий, хоч сильний мужчина. Велике чоло, сірі, трохи холодні очі, в лініях бороди щось енергійне, уперте …А заговорить — і вже здивує, як ця невисока фігура росте й росте перед вами, мов у казці. Вам стане тепло й ясно од світла його очей, а його мова здається не словом, а сталлю, що б’є об кремінь і сипле іскри. Сильна, уперта натура, яка цілою вийшла з житейського бою!..» .

• «…Тепер ще яскравіше зарисувалася могутня постать Франка і всі його заслуги, ще дорожчим став нам той чоловік… Адже Франків у нас не густо» (М. Коцюбинський).

• Іван Франко — це розум і серце нашого народу. Це боротьба, мука і передчуття щастя України. України і людськості. …Франко живе в народній пам’яті як великий Каменяр…» (М. Рильський).

• Про свого батька син Тарас пише: «Франко був дуже точною, старанною людиною. Коли вже щось обіцяв, то виконував сумлінно і вчасно. Працював він багато і плідно, не любив витрачати час на пусті балачки. Якщо брався за якусь роботу, то поринав у неї з головою. У вільний же час був ласкавим порадником, привітним господарем.

• Дуже помітна прикмета вдачі мого батька була швидкість. Він швидко вирішував будь-яку справу, швидко писав. Ця швидкість поєднувалась у нього з високою якістю, бо до слова він ставився надзвичайно вимогливо».

• «Такі люди рідко родяться. Так багато страждання могли винести тільки інтелігенти. І яка гірка б не була історія їх життя, але з любов’ю треба зібрати всі і найдрібніші факти їхнього життя, праці, страждань. Бо йдемо… з печаттю їхнього духу…» (І. Лизанівський, секретар І. Франка).

• «…Після Шевченка не було в нас такої постаті. Отже не буде в нас перебільшення сказати, що Шевченко і Франко — це насправді ті два могутніх крила, які винесли українське слово, українську культуру на простори світові. Франко стоїть серед тих великих порадників, мислителів-гуманістів, до яких людство завжди буде звертатись…» (О. Гончар).

• «…Ми не можемо назвати, мабуть, жодної ділянки людського духу, в якій би не працював Іван Франко і в якій він би не був великий…» (П. Загребельний).

• «…Франко — наш найкращий провідник, наш учитель, ясне сонце на українському небі…» (В. Стефаник).

• «…Після Шевченка долю поводиря національного ідеалу українського народу прийняв І. Франко: це високе покликання гідно і з честю виконав…» (С. Петлюра).

• «…Іван Франко своїм впливом, працею і прикладом виховував ціле молоде покоління, яке за його вказівками пішло на новий шлях…» (Уляна Кравченко). Іван Труш про І. Франка: «…Щира, ніколи не удавана скромність цього надзвичайного і найбільшого таланту серед нас усіх».

 

Катерина   Куринна

Про Івана Франка

Як той вогонь – його нарiччя,
Як та струна – його життя,
Як близька ж творчiсть всьому людству,
Чи зможеш ти забуть Франка?
Даєш, поет, вiдчути ти кохання,
Турботу, ненависть і гiркоту,
Зароджуєте ви таке бажання,
Мінять навколо и себе.
Цiнуйте досвiд нескiнченний,
Що передав усiм,
Та роздiлить його турботи,
Не всiм ще зрозумілі.
Бажає вiн нам щастя i любовi,
Таємнi сторiнки своїх вiршiв,
Подяка й пам’ять йому вiчнi,
Франко, ви наш кумир!